8.3.16

על תלבושת אחידה בבתי הספר בישראל - יום האישה הבינלאומי

היי, יום האישה שמח לכולם! החלטתי להעלות פוסט ביום שבו שמים דגש על שוויון כלכלי,פוליטי וחברתי בין המינים. להכנת הפוסט הקדשתי כמה ימים וכמות גדולה מאוד של טיוטות אך בסופו של דבר הצלחתי להעביר את המסר שלי ב2 דפים שקולעים בול לעניין. הנושא בו בחרתי לדון הוא נושא שנוגע בי ובעיקרון כמעט בכל מי שיקרא את הטיעון הזה.בזמנו מרק טווין אמר כי – "הבגדים עושים את האדם" (
מארק טווין היה סופר והומוריסט אמריקני שיצירותיו נודעות בהומור הציני שלהן, בסאטירה החברתית החריפה, בתיאור הריאליסטי של מקומות ושפה ובהתנגדות לצביעות ולדיכוי.)
קוד לבוש הוא מערכת של כללים המגדירים את אופי לבושו של האדם בנסיבות מוגדרות. קוד לבוש עשוי להיות מעוגן בחוק, לדוגמה : בבתי הדין הרבניים - לבוש "צנוע והולם, למבקרים בכותל המערבי "לבוש הולם" ולתלמידים בבית הספר "הופעה חיצונית המכבדת והולמת את רוח המוסד החינוכי". התלבושת האחידה מגדירה לתלמיד מה ללבוש, איך ללבוש ומתי, היא מכילה ירידה מדוקדקת לפרטי הלבוש הנדרשים מתלמיד\ה. מצב זה לא משאיר אצל התלמידים מקום לביטוי אישי. רוסיה הסובייטית, שנות ה-70: כל בוקר מחדש סגן מנהל המוסד עומד מצויד בסרגל שבעזרתו הוא מודד את אורך החצאית של כל נערה שנכנסת למבנה. התלמידות, כמובן עשו מאמצים בשביל לעבור מתחת לרדאר שלו. הן היו מכופפות את הברכיים או מושכות את החצאית כלפי מטה בזמן שנכנסו בשער.
ישראל המודרנית , 2016: המורות עדיין עומדות בפתח בית הספר, דואגות שבנות שהמכנס שלהן לא עובר את האגודל כאשר הזרוע ישרה וצמודה לגוף, לא נכנסת. אותן מדידות אובססיביות אינן תקפות על התלמידים הזכרים. נשאלת השאלה האם הגבלות חמורות אלה הופכות את התלבושת האחידה לנושא כואב המעורר אפליה בין המינים?

יש הטוענים שהתלבושת היחידה הוא כלי התורם לשוויון בין כל התלמידים ומטרתו להקל על הנטל הכלכלי המוטל על ההורים, יתרה מזאת התלבושת מאפשרת סדרי משמעת, כבוד וארגון בבית ספר. וכן בעידן מותגים וחומריות, תלבושת בית-ספר מצמצמת את הפערים בין המעמד הגבוהה לנמוך וחוסכת מהם את הבושה. אך לטענת רבים אחרים - תלבושת אחידה פוגעת בייחודיות הילד ומביאה לדיכוי הביטוי האישי, נותנת תחושה שכולם צריכים להיות אותו הדבר. כמו כן לא לכל התלמידים מתאים אותו סגנון לבוש, קיימים ילדים עם סגנון מיוחד המתבדל מהחברה הבנאלית וכשבוחרים עבורם מה ללבוש ואיך להראות, הזהות העצמית שלהם נמחקת. כשמרגישים נוח הביטחון האישי גדל והתחושה יותר חיובית ונינוחה.

ידוע כי באילת, 45 מעלות חום בחוץ ותלמידות מחויבות להגיע לבית הספר עם מכנסיים ארוכים, ללא קרעים ושפשופים מוגזמים. לא ייתכן שיאכפו חוק לבוש על בנות בלבד בטענה שוביניסטית שלפיה יש להחמיר עם בנות משום שהן משדרות מיניות. אחת מן תלמידות בית הספר: "אני נערה בת 15. אם אתה הופך אותי לאובייקט מיני, אתה הבעיה." בנות אינן יכולות להגיע בשורטים קצרים – האם בית ספר הופך ילדות בנות 12 לאובייקט מיני?
נוסף על כך, אושרה לרר הממונה על השוויון בין המינים במשרד החינוך, קבעה כי יש לדרוש קוד לבוש זהה בין המינים ולא לקיים הפרדה בין בנים ובנות. בפועל, הדבר אינו מתקיים כלל בבית הספר.

מאחר שברוב בתי הספר בארץ אסור להגיע עם ג'ינסים קרעים ומשופשפים. בחלק מהמקרים התלמידים נשלחים הביתה, ללא ידיעת ההורים בניגוד לחוזר מנכ"ל.
"אין למנוע כניסת תלמיד לשטח בית הספר בשל הפרת משמעת, כגון הגעתו ללא תלבושת או הגעתו באיחור".

נראה לי כי התלמידים מגיעים לבית הספר בכדי ללמוד ומפני קרע קטן בברך שבקושי רואים הם נשלחים הביתה בשביל להחליף ג'ינס. כתוצאה מכך הם מפספסים חומר לימודי שרובם אותו לא משלימים.

כמו כן כיום בעולם האופנה ובפרט הדנים, גינס קרעים פופולארי מאוד ותופס חלק נכבד מכל קולקציה של מותג אופנתי נחשב. בארון של תלמיד ממוצע, נוכל למצוא יחס של חמישה ג'ינסים קרועים על גינס אחד חלק. בנוסף אסור לשכוח שאנו חיים במדינה ליברלית וכל אחד רשאי וחופשי ללבוש מה שהוא רוצה.

אני בתור תלמיד שמנהל בלוג אופנה ונוהג להתלבש באופן שונה משאר התלמידים, מקבל שלל הערות על סגנון הלבוש שלי משומר בית הספר ושאר הצוות החינוכי. אין ספק בליבי שבפריפריה כמו באר שבע בזמן שדעות קדומות ושוביניסטיות מרחפות מעלינו תמיד, אני שאוזר ביטחון ומתלבש איך שאני רואה לי לנכון ואיך שאני אוהב לבית הספר – מקום שאמור להיות שוויוני לחלוטין ואמור להגן עליי, דווקא ממנו אני סופג את ההערות הכי קשות שפוגעות לי בביטחון העצמי שאני מנסה לבנות במהלך השנים.

סביר להניח שיש כאלה שלא יקבלו את דעתי משום שאם יבוטלו כמה חוקים מתקנון קוד הלבוש בבתי הספר, הגבולות לתלמידים לא יהיו ברורים. מכיוון שהחופש הינו בעייתי, יכול לקרות מצב בו תלמיד יגיע לבית הספר בלבוש פרובוקטיבי, חושפני ומזלזל במיוחד. ובכל זאת אני סבור שאם יוצבו גבולות ברורים, תלמידים יגיעו בלבוש שיכבד את עצמם ויגרום להם לא לבטל את הצבעוניות והייחודיות שבהם.

לסיום הנושא נציין כי קוד לבוש חוסם את ההתפתחות האישית וגורם לתלמיד אי נוחות שמורידה לו את הביטחון האישי. לכל תלמיד יש את הייחודיות של עצמו ואת זה אסור לבטל. לכן עם וויתור על קוד הלבוש והצבת גבולות בפני התלמידים, נוכל לצפות למוסד חינוכי צבעוני, שמח ושוויוני יותר.

תודה רבה לאנשים ישראל ולתופעת שוליים שעזרו לי מאוד בכתיבה והעניקו לי מידע רב.

Latest Instagrams

© ARIEL MIRON - בלוג אופנה וטיפוח לגברים. Design by FCD.